Česta pitanja o ozakonjenju / legalizaciji

Troškovi prikupljanja neophodne dokumentacije zavise pre svega od kvadrature objekta, ali i od samog projektnog biroa. U suštini, stručna lica kao što su geometri, arhitekte itd. procenjuju da li je taj objekat funkcionalan i bezbedan i troškovi su u suštini cena njihovog rada. Cene variraju od mesta do mesta u Srbiji, te se ističe da bi, na primer, cena bi mogla da se kreće od 1-2 evra po kvm. Na nekim sajtovima koji promovišu davanje usluga rešavanje celokupne papirologije u opštinama za objekte do 400 m2 trošak može da iznosi i do 500 evra.

 Visina takse zavisiće od klase, površine i namene objekta, kao i načina korišćenja objekta. Ono čime se hvale donosioci zakona je nizak novčani iznos koji će se morati platiti na ime takse, što je kako kažu značajni korak napred u odnosu na prethodnoi zakon koji nije vodio računa o prosečnom srpskom džepu. Sada je novi zakon odredio znatno niže iznose taksi koji se imaju platiti, pa na primer taksa za legalizaciju objekata do 100kvm iznosi 5.000 dinara.

Predviđena je posebna kategorija građana koja je oslobođena plaćanje takse i to: ljudi sa invaliditetom, korisnici socijalne pomoći, kao i samohrani roditelji, ali uz uslov da su vlasnici kuća ili stanova do 100 kvm. Naravno, neophodno je dostaviti dokaz o tome da je neko koristnik socijalne pomoći itd., te da bi mogao biti oslobođen plaćanja takse.

Danom pravnosnažnosti rešenja o ozakonjenju stiču se uslovi za upis prava svojine u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima, odnosno za odgovarajući upis u katastar vodova. Nadležni organ po službenoj dužnosti dostavlja elaborat geodetskih radova i primerak pravnosnažnog rešenja o ozakonjenju organu nadležnom za poslove državnog premera i katastra, u roku od tri dana od dana pravnosnažnosti rešenja o ozakonjenju.

Za upis prava svojine po osnovu ozakonjenja ne plaća se taksa određena podzakonskim aktom Republičkog geodetskog zavoda, niti administrativna taksa određena zakonom kojim se uređuju administrativne takse.

Potrebno je proveriti da li postoji neki problem. Kontaktirajte nas na 063/512-738

Zakonodavac propisuje obavezu pribavljanja izveštaja o zatečenom stanju objekta čiji sastavni deo je i elaborat geodetskih radova za nezakonito izgrađeni objekat. Problem se javlja ako se ispostavi recimo da na parcelama na kojima se nalaze nelegalno izgrađeni objekti nije rešeno imovinsko-pravno pitanje ili postoji nerešeno imovinsko-pravno pitanje vezano za sam objekat koji je predmet legalizacije objekata. Problem može biti prevaziđen tako što je propisano da je dovoljno dostaviti dokaz o pravu svojine, pravu korišćenja ili pravu zakupa na građevinskom zemljištu u javnoj svojini, kao i drugim pravima propisanim Zakonom o planiranju i izgradnji. Tako kaže teorija, u praksi je to proces koji ume da se zakomplikuje i oduži.